Madis Metsa 2,4 m elektrituulik

2009. aasta kevadel valmis Saaremaal koduenergia.ee autorite naabervallas üks Hugh Piggotti tüüpi 2,4 m rootoriga tuulegeneraator. Tuulik töötab 12 m kõrgusel terastorudest masti otsas. Generaatori magnetrootorite kettad ja magnetid on tellitud Rootsist Patrik Larssonilt (solbergavind.se). Elektrisüsteem on 24-voldine, mis toidab põhiliselt liikumisanduriga LED-valgusteid.

Antud tuuliku labade materjaliks on vaher ning välja on need lõigatud Madise enda tehtud CNC-pingis. Mähised on keritud nõukogudeaegse generaatori ergutusmähiste poolidest ning staator on 5-faasiline.

Generaatori mast on keevitatud kokku terastorudest ja seda hoiab püsti kolm trossi. Elektrijuhtmed kulgevad mastitoru seest ning edasi läheb kõrvalhoonesse maakaabel. Hoones asuvad akud ja juhtimipult.

Tuulikule on valmistatud ise laadimisregulaator, mis on ehitatud 555-mikroskeemi baasil. Mikroskeem hakkab pinge tõusul üle teatud määra väljastama erineva sagedusega impulsse, mis juhivad jõutransistorit. Transistor omakorda ühendab pidurdustakisti tuuliku otstele ja tuuliku poolt arendatav laadimispinge langeb.

Praeguses akupangas on kaks 12 V 80 Ah akut. Akud on ühendatud jadamisi, et saavutada 24 V pinge. Saadud energiaga toidetakse liikumisanduriga LED-valgusteid, nagu ka eelnevalt mainiti. Kuna tuuliku autor on elektroonikahuviline, tegi ta need ise. Valgustite ehitamisel kasutas Madis kuut võimsat LED-i, mis on ühendatud jadamisi koos takistiga. Need LED-id vajavad jahutusradiaatorit, milleks kasutati alumiiniumvinklit. Valgusvoo suunamiseks tarvitati tavalisi halogeenvalgusti kupleid.

Allpool on mõningad pildid Madise tuulikust.

   

 
koduenergia.ee
26. detsember 2012