Kogu ehitamise lugu tundub pealtnäha päris lihtne, kuid tegelikult kulges toorikmaterjalide muutmine toimivaks elektrituulikuks läbi mõningate raskuste. Järgnevalt toon punkt haaval välja soovitused väiketuuliku ehitajatele ehk mida võiks teha teisiti.

 

1. Magnetid

Neodüümmagnetid on väga tugevad, mistõttu tuleb neid käsitseda äärmiselt ettevaatlikult. Antud projekti juures kasutasin magneteid, mille tõmbejõud on võrdväärne 53 kilogrammiga. 53 kg kehtib vaid ühe magneti lähendamisel mõnele ferromagneetikule (näiteks rauale). Kui aga kaks samasugust magnetit tõmbuvad omavahel, hoiab neid koos juba kahekordne, umbes 106 kilogrammile vastav, jõud.

Antud magnetid on ka suhteliselt haprad ning paljudel juhtudel ei jää kahe magneti kokku tõmbumisel neist kumbki päris ühte tükki. Kui tekib tahtmine proovida, kui tugevad ikka ostetud magnetid on, siis tasub enne mitu korda järele mõelda. Mina suutsin ühe enda generaatori magneti niimoodi pooleks teha. Hiljem oli tükk jama liimimisega. Lisaks ei pruugi selline vigastatud magnet kuigi kaua säilida, kuna tema kaitsekiht on rikutud. Sellega kaasneb korrosioonioht ning omakorda magneti tugevuse vähenemine.

Samuti tasuks vältida magnetite andmist kõrvalistele isikutele tegemata selgeks ohtusid, mis magnetite valel käsitsemisel tekivad.

 

2. Laager

Kasutasin rootorilaagrina Opel Omega B esimese ratta laagrit, mille hankisin romulast. Eemaldasin takistuse vähendamiseks metallrõnga, mis surus laagri tihendit vastu võlli – arvasin, et niimoodi kaitseb tihend endiselt laagrit. Metallitööde käigus läks kogemata ka pisut metallipuru laagrikuulide vahele. Sellised vead viisid laagri välja vahetamiseni pärast pooleaastast generaatori töötamist. Ostsin täiesti uue laagri, mis peab siiani vastu.

Ühesõnaga soovitan hoolikalt mõelda laagri peale. See peaks olema piisavalt hermeetiline, et niiskus ja tolm ei tekitaks lühikese ajaga vajadust remondi järele. Kindlasti peab generaatori aeg-ajalt alla laskma ja laagrit määrima. Seda võiks teha kord või kaks aastas.

alt

Uus laager.

 

3. Vaigu valamine

Mis võib minna valesti polüestervaigu valamisel? Esmapilgul võib vaik tunduda küllaltki paks, mille tõttu ollakse vormi tegemisel lohakas. Valama hakates võib siis aga avastada, et kogu kraam tilgub vormist enne tahenemist välja. Seda sain tunda magnetrootori tegemisel. Seega soovitan pöörata suurt tähelepanu vormi pidavuse peale – polüestervaik on tegelikult palju voolavam, kui esialgu tundub!

Teiseks võib probleeme tekitada õige kõvendi koguse leidmine. Selle juures tuleb arvestada kindlasti keskkonna temperatuuri, kus valamine toimub. Talvel jahedaga tasub panna normaalkogusest rohkem kõvendit, kui suvel soojaga. Kuna mina just talvel oma magnetrootorit valasin, ei piisanud esialgsest segu kontsentratsioonist. Pidin hiljem vormis olevale vaigule veel kõvendit juurde segama. Soovituslik kõvendi kogus on üldjuhul 1-2%.

 

...peagi lisan veel mõningad punktid.