Raam

Generaatori raami tegemiseks sai kasutatud materjale, mida leidus koduses vanarauahunnikus – erinevad torud, vinklid ja latid. Tööriistadest läks kõige enam vaja ketaslõikurit ja elektrikeevitust. Seega kulus raami tegemiseks raha põhimõtteliselt vaid elektroodidele ja lõikuri ketastele.

Piggotti disainiga generaatoritel on rootori vastutuult pööramiseks tuulelipule sarnanev saba. Selle abil toimub ka tuulest ära keeramine tormi korral. Süsteem ise on lihtne: saba kinnitub raami külge silindrilise liigendiga, mis on teatud nurga all (üldjuhul 20 kraadi) ning rootori pöörlemistelg on generaatori raami pöördeteljest eemal (minu variandil 10 cm). Kui tuul muutub liialt tugevaks, ei suuda saba raskusjõud generaatorit enam tuules hoida ehk saba kerkib liigendi kallutatuse tõttu üles ning rootor surutakse tuule teelt kõrvale. Lihtsam on sellest ehk joonise abil aru saada.

 

 

alt

 

alt

Veel üks selgitav joonis. (Piggott, H. 2002. How to build a wind turbine)

 

Tööd alustasin generaatori pöördeteljega (1,25" terastoru), mille külge keevitasin 0,75" torust liigendi saba jaoks ning vinklid, millele kinnitub peatelg. Saba liigendtoru on 20 kraadise nurga all.

 

alt

Esimene etapp raami tegemisel.

 

Järgmisena hakkasin tegelema peatelje (Opel Omega esiratta oma) monteerimisega raami külge. Kõigepealt tuli selle küljest üleliigsed osad eemaldada. Keerme ja sileda pinna vigastamise vältimiseks teipisin need osad kinni.

 

alt

Liigsed osad ära.


alt

 

Seejärel lõikasin ühe 5 cm tüki 1,25" torust, et telg  raamist natuke eemale viia, kuna muidu võib rootori magnetväli liialt väikese vahemaa tõttu generaatori pöörlemist takistama hakata. Keevitasin selle torujupi raamile ning telje sinna otsa.

 

alt

Vahejupp distantsi suurendamiseks.


alt

Telg raami külge keevitatud (laager ja ketas ajutiselt küljes).

 

Järgmisena alustasin saba tegemist. Selleks kasutasin kahte 0,5" toru, puhastasin need roostest ja keevitasin paraja nurga all kokku. Saba liigendi tegin 1" torust, mis läheb täpselt 0,75" toru otsa - sellest moodustubki silindriline liigend.

 

alt

Valmismisjärgus saba.

 

Seejärel pidin lahendama saba liikuvuse probleemid. Nimelt oli vaja seda piirata nii alumises asendis (normaalne tööasend)  kui ka ülemises (tormi korral). Muidu ei oleks lahtiselt siia-sinna pendeldavast sabast midagi kasu. Kui vaadata selle peatüki esimest joonist, on ehk lihtsam asjast aru saada. Probleemi lahendamiseks kasutasin ühte teraslati tükki ja kahte juppi ümarpulka.

alt

 

Pildil näha saba liikumise piiraja alumises asendis (teraslati tükk liigub koos sabaga ja seda piirab ümarpulk). Samasugune ümarpulk piirab saba ka ülemises asendis.

Järgmine samm oli teha kinnitused vineeritahvlile, mis hakkab reaalselt generaatorit tuulde suunama. Selleks kasutasin kahte teraslatti (näha üleelmisel pildil). Tahvli lõikasin välja 13 mm vineerist ning suuruseks võtsin 80 x 60 cm (natuke väiksem, kui H. Piggoti brošüüris antud). Kui paras tükk oli valmis, lakkisin selle niiskuskindla lakiga üle ja panin paika. Otse loomulikult värvisin ka saba metallosad üle.

 

alt

Vineeritahvel näeb välja sellise kujuga. (Piggott, H. 2002. How to build a wind turbine)

 

 

alt

Valmis saba.

 

Viimasena oli vaja generaatori raamile staatori kinnitused teha ning paar pisiasja veel. Staatori kinnitused tegin kolmest vinkli jupist.

 

alt

Esimene vinkli tükk küljes. (hiljem sai sealt jupp maha lõigatud)

 

Selleks, et ülejäänud kaks vinklit õigetele kohtadele jääks, tegin vineeritükist staatori šablooni, sest staatori endaga ma ei tahtnud metallitöö juures opereerida. Nii sain kinnitused ja poldiaugud õigele kohale.

 

alt

Kinnituste tegemisel abiks šabloon.

 

Raami juurde lisasin veel paar detaili. Esiteks keevitasin saba liigendtoru sisse M12 mutri, kuhu sisse saab keerata poldi saba kinnitamiseks. Teiseks tegin ühest teraslatist sujuva kaare juhtmete alla viimiseks. Kolmandaks valmistasin väikesest vineeritükist klemmide aluse staatorist tulevate juhtmete ja peakaablite ühendamiseks. Viimasena värvisin raami üle.


alt

Valmis staatori kinnitused ja polt saba paigal hoidmiseks.

 

alt

Valmis raam, pinnavärv veel peale kandmata.